Czy polip pęcherzyka żółciowego oznacza nowotwór?

Witam, mam 29 lat. Kilka dni temu byłam na usg jamy brzusznej z powodu bólu brzucha. Okazało się ze mam polip o wielkości 12x6 mm na pecherzyku żółciowym. Wiem że czeka mnie usuniecie pęcherzyka ale strasznie boję się że to rak. Jak wyglądają statystyki, czy każdy polip powyżej 1 cm to rak ?

Najczęściej opisywany polip w pęcherzyku żółciowym, w badaniu USG, okazuje się być kamieniem żółciowym. Jeżeli miała Pani napad bólowy to często bywa on spowodowany właśnie kamicą pęcherzyka żółciowego. Dokładne zmierzenie złogu czy polipa w pęcherzyku żółciowym jest trudne , bo bywa , że kilka złogów jest ze sobą sklejonych i podczas operacji dopiero okazuje się , że są to drobne złogi. Podczas badania USG , zmieniając pozycję pacjenta , można stwierdzić , czy kamień się przemieszcza - wtedy mamy pewność , że jest to kamień. Jeżeli zmiana jest przy ścianie pęcherzyka żółciowego i nie zmienia swojego położenia podczas zmiany położenia pacjenta , to może to być polip ale często jest to złóg żółciowy /kamień -przytwierdzony do ściany , co możemy stwierdzić dopiero po wycięciu pęcherzyka i sprawdzeniu jego wnętrza. W swojej blisko dwudziestopięcioletniej praktyce zawodowej , tylko kilkanaście razy spotkałem się z rakiem pęcherzyka żółciowego ale zawsze u starszych pacjentów. Operacja wycięciu pęcherzyka jest wykonywana laparoskopowo, a wycięty pęcherzyk jest badany przez histopatologa i wtedy wiadomo co to jest za polip, chyba ,że chirurg po operacji badając makroskopowo zdiagnozuje ,że to tylko kamica.