Czy polipa w szyjce macicy należy zawsze usuwać?

Witam zwracam się z takim pytaniem parę dni temu na wizycie u ginekologa okazało się że mam polipa w szyjce macicy z tego co poczytałam o objawach przy polipach u mnie nic takiego się nie plamie między miesiączki, nie są one ani obfite ani bolesne miesiączka trwa 4-5 dni nie mam żadnych uplawow, ani krwawienia po stosunku. Nie wiem co robić gdyż ginekolog powiedział ze trzeba poddać się zabiegowi usunięcia. Czy można jeszcze skonsultować to z innym ginekologiem, z tego co czytałam to po takim zabiegu są powikłania jak obfite miesiączki, bóle czy nieregularne miesiączki. Jak to faktycznie wygląda. Mam 43 lata

Lek. Paweł Szadkowski

Wiele objawów, które Pani wymieniła dotyczą polipa jamy macicy, nie szyjki macicy, więc nie wem dokładnie o jaką zmianę Pani chodzi. Polip szyjki macicy zazwyczaj po prostu się "ukręca" przy znieczuleniu miejscowym i nie powoduje to większych dolegliwości. Każdy polip należy usuwać i przekazywać do badania histopatologicznego, gdyż określenie polip wcale nie oznacza, że któreś komórki nie mają potencjału zezłośliwienia