Czy polipowatość jelita grubego zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego?

Witam mam pytanie czy polipowatosc jelita grubego zwieksza zachorowanie na raka jelita grubego . I czy jak w rodzinie moj dziadek chorowal na raka jelita grubego a jego syn (czyli moj ojciec )choruje na na wrzodzejace zapalenie jelita grubego z polipami toczy ja moge byc obciazona tym rakiem mam 27 lat i troche sie boje

Aleksander Ropielewski

Tak, jest Pani w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania i należy przeprowadzić diagnostykę w kierunku rodzaju polipowatości jaka występowała u Pani dziadka oraz rozpocząć wcześniejsze badania kolonoskopowe.W tym celu proszę zgłosićsię do gastrologa.