Czy polipy w jelitach są poważne?

witam serdecznie, mój mąż wczoraj miał badanie kolonoskopi i taki jest wynik:endoskop wprowadzono do kątnicy , jelito słabo przygotowane do badania.Błona śluzowa o prawidłowym rysunku naczyniowym , w jelicie (od wstępnicy do esicy )pięć polipów do średnicy 15mm-histopatologia, per rectum -bez zmian .Bardzo proszę o odpowiedz, czy polipy to coś złego bardzo, ?lekarz nam nic nie powiedział tylko żeby czekać na wynik, oczekiwanie na wynik to 3 tygodnie, jesteśmy zdenerwowani i wystraszeni

Lek. Katarzyna Szymczak

Polipy jelita grubego mogą mieć różny charakter, od zupełnie łagodnych poprzez zmiany zapalne do polipów nowotworowych lub takich które mogą ulec zezłośliwieniu. Dlatego ważne jest aby w czasie kolonoskopii usunąć doszczętnie wszystkie znalezione polipy. Dopiero wynik badania histopatologicznego da nam odpowiedź jakiego rodzaju były to polipy i jak częste kontrole kolonoskopowe będą konieczne.
Pozdrawiam