Czy polipy z szyjki macicy mogą być groźne?

Usunięto mi dzisiaj trzy polipy z szyjki macicy, ok. 5 mm. Ostatnie badanie ginekologiczne miałam rok temu, lekarz stwierdził endometriozę szyjki macicy. Trzy lata temu u mojej mamy wycięto polipy z jelita grubego i stwierdzono raka złośliwego. Czy moje polipy mogą być groźne? Umieram z niecierpliwości, a wynik hist. pat. dopiero za czternaście dni? Czy jest możliwe, że w przeciągu roku polip urośnie i się zezłośliwi? I dlaczego aż trzy te polipy? Najczęściej słyszałam o jednym. Strasznie się boję. Mam 34 lata.

Witam serdecznie!

Przede wszystkim proszę się nie martwić na zapas. Polipy szyjki macicy lub macicy powstają często u kobiet na podłożu np. długotrwałego podrażnienia (czynniki fizyczne, chemiczne, infekcje). Nabłonek, który pokrywa drogi rodne rozrasta się, a uszypułowane twory, które powstają nazywamy właśnie polipami. Polipy są zmianami nienowotworowymi, w tej okolicy zezłośliwienie polipa zdarza się bardzo rzadko i jeżeli już to głównie u kobiet w starszym wieku.

Liczba polipów może być różna i to także o niczym nie świadczy.

Leczeniem z wyboru w przypadku polipów jest ich usunięcie, co wykonano u Pani. Jest to równoznaczne z wyleczeniem. Istotna jest oczywiście kontrola ginekologiczna po zabiegu, przynajmniej raz na 6 miesięcy.

Pozdrawiam