Czy pomiar glukometrem jest zbliżony do tego z żyły łokciowej?

Lek. Paweł Szadkowski

Zaleca się, aby w celach diagnostycznych (rozpoznawanie zaburzeń metabolizmu glukozy) stężenie glukozy oznaczać wyłącznie w laboratoriach medycznych. Pomiar glukometrem służy najczęściej do monitorowania skuteczności leczenia cukrzycy (glukometry osobiste należy stosować do samokontroli), choć w praktyce powszechnie wykorzystuje się je w placówkach medycznych opiekujących się różnymi grupami pacjentów. Zgodnie z normą ISO 15 197 z 2015 roku 95% wyników pomiaru glikemii za pomocą glukometru przy stężeniu glukozy <100 mg/dl powinno się mieścić w przedziale ±15 mg/dl (0,8 mmol/l) od wartości rzeczywistej, a przy stężeniu glukozy ≥100 mg/dl (5,5 mmol/l) – w przedziale ±15% od wartości rzeczywistej.