Czy pomiar tętna płodu za pomocą USG może być szkodliwy?

Witam.

W dniu wczorajszym wykonałam badanie usg, jestem w 13 tygodniu ciąży. Podczas owego badania lekarz stwierdził przodujące łożysko, jednak zaznaczył, że póki co nie ma powodów do niepokoju, bowiem jest to częsta przypadłość na tym etapie ciąży.

Czy to oznacza, że w trakcie rozwoju maleństwa, łożysko się "przesunie"? Interesuje mnie jeszcze kwestia podsłuchiwania bicia serduszka dziecka. Lekarz stwierdził, że bez koniecznych przesłanek nie ma potrzeby tego robić, bowiem nie jest to wskazane dla dziecka. Lekarz tylko na kilka sekund zbliżył urządzenie do pępowiny (do pomiaru uderzeń serduszka). Dlaczego zatem to badanie jest szkodliwe bądź niewskazane i czy wobec tego z usg jest podobnie? Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Rzeczywiście, często zdarza się, że łożysko przodujące rozpoznane na wczesnym etapie "unosi się" wraz z rosnącą ku górze macicą i w bardziej zaawansowanej ciąży znajduje się już daleko od ujścia wewnętrznego szyjki macicy.

Ultradźwiękowy detektor tętna (UDT) nie powinien stanowić zagrożenia dla wzrastającego wewnątrzmacicznie dziecka, podobnie jak badanie USG, które wykonywane jest podczas ciąży już od kilkudziesięciu lat i było przedmiotem badań nad bezpieczeństwem dla płodu, w których nie stwierdzono negatywnego wpływu ultradźwięków na płód.

Pozdrawiam serdecznie!