Czy pomimo zwiększającej się ilości kamieni jest szansa na wyleczenie bez operacji?

Witam. Syn ma 15 lat i w badaniu usg stwierdzono kamienie w pęcherzyku żółciowym. Pierwsze (09.2016r.) badanie 3 kamienie ok.4mm, drugie (01.2017r.) co najmniej 6 kamieni ok.5,5mm i trzecie (03.2017r.) co najmniej 8 kamieni ok.7mm. Od października przyjmuje Proursa. Czy pomimo zwiększającej się ilości kamieni jest szansa na wyleczenie bez operacji. W ulotce Proursanu jest napisane, że rozpuszczanie kamieni może trwać nawet 2 lata. Syn ponadto choruje na niedoczynność tarczycy i insulinooporność.

Jedyną zaakceptowaną metodą leczenia kamicy pęcherzyka żółciowego jest jego chirurgiczne usunięcie ( współcześnie metodą laparoskopii). Przyjmowanie kwasów cholowych nie jest wskazane, bowiem nawet jeśli złogi się "rozpuszczą" prawdopodobnieństwo ich ponownego utworzenia po zaprzestaniu przyjmowania leku jest 100%. Dodatkowo, kwasy cholowe, jak większość leków mogą powodować wiele skutków ubocznych.