Czy pominięcie tabletki w 1. tygodniu stosowania zwiększa prawdopodobieństwo zajścia w ciążę?

Witam, wyjechałam na wakacje i w związku z tym chciałam uniknąć okresu, dlatego postanowiłam wziąć dwa opakowania tabletek pod rząd. Pierwsze opakowanie wzięłam prawidłowo, zgodnie z tym jak powinnam, natomiast w drugim dniu drugiego opakowania zapomniałam wziąć tabletki. Tabletki przyjmuję o godz 15:30, o tej zapomnianej przypomniałam sobie następnego dnia ok.11.00 i od razu ją połknęłam. Wiem, że minęło więcej niż 12 godzin od pominięcia tabletki, jednak czy przez pierwsze dni drugiego opakowania nie byłam jeszcze chroniona dzięki pierwszemu blistrowi? Chodzi o to, że przecież po przyjmowaniu 24 tabletek, podczas 4 dni przyjmowania tabletek placebo i tak jestem zabezpieczona przed ciążą. Czy dobrze myślę, że w takim razie przez te 4 dni następnego opakowania (bo nie brałam placebo) byłam jeszcze chroniona? Dodam jeszcze, że współżyłam w tygodniu poprzedzającym zapomnianą tabletkę, nawet chyba w tym samym dniu. Proszę o pomoc, czy mogłam mieć zmniejszoną ochronę przed ciążą?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Najbardziej niebezpieczne jest pominięcie tabletki w pierwszym tygodniu po oraz ostatnim tygodniu przed przerwą. Zwykle oznacza to pierwszy i trzeci tydzień stosowania tabletek.
W przypadku przesunięcia miesiączki w sposób opisany przez Panią w./w. zasada również działa. Czyli najbardziej niebezpieczne jest pominięcie tabletki w pierwszym i ostatnim tygodniu przed wykonaną przerwą. Wszystkie inne tygodnie
(tj. 2. i 3. z pierwszego opakowania oraz 1. i 2. z drugiego opakowania) są względnie bezpieczne i powinny być traktowane jak opisany w ulotce 2 tydzień.

Podsumowując - ryzyko ciąży w Pani przypadku jest minimalne. Nie ma potrzeby stosowania dodatkowego zabezpieczenia ani podejmowania innych kroków. Nie ma potrzeby przyjmowania tabletki po stosunku.