Czy poniższe objawy są skutkiem odstawienia tabletek?

Witam! Odstawiłam tabletki antykoncepcyjne w grudniu (po prostu nie wzięłam kolejnego opakowania, krwawienie wystąpiło), rozpoczęliśmy starania o dziecko. W drugim tygodniu od odstawienia zaczęły mnie bolec jajniki trwało to ok. 4 dni, a następnie dostałam silnych bóli podbrzusza, które minęły po dwóch dniach. Dalej pojawiły się plamienia (tzn. od dwóch dni niewielka ilość krwi ze śluzem) oraz stan podgorączkowy. Czy wyżej opisane objawy mogą być skutkiem odstawienia tabletek? Przypisywałam je owulacji, ale robiłam testy owulacyjne w czasie spodziewanej owulacji (zakładając 28 dniowy cykl), ale wyszły ujemne. Czy jest możliwe aby owulacja wystąpiła już w pierwszym tygodniu po krwawieniu z odstawienia? Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych po wielomiesięcznym ich stosowaniu może skutkować zaburzeniami miesiączkowania. Zwykle dochodzi do wydłużenia cyklu miesiączkowego lub zmiany charakteru miesiączki. Taki stan może utrzymywać się przez 6 miesięcy.
Plamienia międzymiesiączkowe nie powinny występować. Każdy taki stan powinien być wyjaśniony przez lekarza ginekologa.
Pierwsza miesiączka po odstawieniu tabletek jest krwawieniem wywoływanym sztucznie. Pierwsza owulacja występuje zwykle z 10-14 dniowym opóźnieniem. Wydaje się zatem, że w trakcie Pani  dolegliwości faktycznie owulacja nie miała miejsca.
Jeżeli podobne objawy będą miały miejsce w kolejnym cyklu zalecałabym wizytę u ginekologa.
Pozdrawiam