Czy poprzez aftę w jamie ustnej może dojść do zakażenia wirusem HIV lub HCV?

Witam, mam następujące pytanie: czy poprzez aftę w jamie ustnej może dojść do zakażenia wirusem HIV lub HCV?

Adam Ziemlewski

Nie trzeba mieć afty aby doszło do zarażenia wirusem poprzez błonę śluzową , obecność afty może zwiększyć szanse na wniknięcie wirusa.
Oczywiście wszystko zależy od sposobu ekspozycji na wirus , ilości zakażanej treści , sposobu transmisji , stadium gojenia się zmian w jamie ustnej.
Z drugiej strony zakażenia wirusem HIV są nieporównywalnie mniej prawdopodobne niż HVC .

Afta jest otwartą ranką, przerwaniem ciągłości tkanek błony śluzowej, a więc jak przez każdą ranę istnieje możliwość zarażenia się wirusem HIV lub HCV. Może do tego dojść, gdy dochodzi do pocałunków lub seksu oralnego, obie osoby posiadają ranki wewnątrz ust, na wargach itd. Mało tego, niegojące się ranki przypominające afty lub inne zmiany mogą właśnie sygnalizować zarażenie wirusem HIV, który charakteryzuje się obniżoną odpornością i zaburzonymi procesami gojenia.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl