Czy poprzez opryszek można zarazić swoje drogi rodne?

Dzień dobry. Chciałabym zadać pytanie. Z góry pragnę uprzedzić że mam hipohondrie i panicznie boje sie wirusow. Ostatnio miałam grype żoładkowa. Wymiotowałam. Na ustach mam opryszczke. Moje pytanie brzmi czy istnieje ryzyko przeniesienia wirusa na drogi rodne. Juz tlumacze. Czy w przyladku niedostatecznie zdezynfekiwanej ubikacji można sie w ten sposob zarazic opryszka

Lek. Paweł Szadkowski

Nie mogę zapewnić panią ze stuprocentową pewnością, że takie ryzyko nie istnieje. Jednakże należałoby to do wielkiej rzadkości zwłaszcza że opryszczka narządów rodnych jest zwykle wywoływana innym typem wirusa niż opryszczka wargowa.