Czy poprzez stosunek oralny z osobą chorą na HPV można zarazić się wirusem?

U mojego chłopaka zdiagnozowano hpv. Pojawiły się kłykciny.W mojej rodzinie zanotowano raka szyjki z powodu tego wirusa.Często wykonuję cytologię i jest ok, 2 grupa.Natomiast mam pytanie w przypadku profilaktyki onkologicznej jamy ustnej.Stosunki oralne do czasu diagnozy były u nas częste.Jak badać i zapobiegać rakowi jamy ustnej, gardła i odbytu. U mnie jeszcze nie wystąpiły brodawki. Bardzo proszę o odpowiedzi i wskazówki dotyczące profilaktyki zdrowotnej i trybu życia osób zarażonych wirusem

Na 99,9% jest pani także zakażona wirusem, jednak u Pani jak dotąd nie wystąpiły objawy, ale to nie znaczy , że wirusa nie ma . Objawy moga , ale nie musza się pojawić. Przede wszystkim systematyczna samokontrola i okresowa kontrola u partnera. Partnera może Pani skierować do mnie usunę zmiany. pozdr