Czy porażenie przysenne może świadczyć o jakiejś chorobie?

Niedawno miałam tzw. porażenie przysenne. Nad ranem wybudziłam się ze snu, gwałtownie się zerwałam, a w odbiciu w lustrze ujrzałam obok siebie w łóżku coś białego, po czym to coś przygniotło mnie z powrotem do poduszki i zaczęłam się dusić, miałam wrażenie, że umieram. Przy tym też towarzyszyły mi dźwięki dzwoneczków nad uchem, a na koniec jeszcze takiej jakby kołysanki, ale to było bardzo nieprzyjemne uczucie. Jednak zaczęłam bardzo szybko i głęboko oddychać, przez co duszenie się ustąpiło. Cały czas myślałam, że przyszła po mnie śmierć.

Nie do końca jestem pewna, czy to oby na pewno porażenie przysenne, ale zastanawiam się, czy to może świadczyć o jakiejś mojej chorobie psychicznej? Powiem też, że śmierć jest właśnie tą rzeczą, której się najbardziej w całym swoim życiu boję, myślę o niej przez cały czas, w każdy dzień i w każdą noc. Porażenie przysenne miałam już dość wiele razy, jednak wcześniej zdarzało się to przed zaśnięciem, miałam wrażenie i czułam, że spadam w dół, ale tylko przez chwilkę.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Porażenie przysenne nie jest objawem choroby psychicznej ani jej zwiastunem, podobnie jak halucynacje na pograniczu snu i jawy, czyli omamy hypnagogiczne. Porażenie przysenne może występować jako pojedynczy objaw, wówczas często występuje w rodzinie. Samoistne porażenie przysenne jest dość częstym zaburzeniem, szacuje się, że występuje u ok. 5-60% populacji. Objawy polegają na występującym wkrótce po obudzeniu wrażeniu porażenia jednej lub wielu kończyn, często z niezdolnością mówienia. Porażeniu przysennemu może towarzyszyć lęk. W typowych przypadkach świadomość jest prawidłowa.

Zdarza się jednak, że porażenie przysenne jest jednym z objawów narkolepsji. W narkolepsji poza porażeniem przysennym występują objawy: nadmiernej senności w ciągu dnia, katapleksji (nagłej, trwającej od kilku sekund do kilku minut utracie napięcia mięśniowego, co może się przejawiać np. nagłym upadkiem, jąkaniem czy tłuczeniem naczyń) oraz halucynacji na pograniczu snu i jawy (wówczas może być poczucie zmienionej świadomości). Najczęściej występuje tylko 1-2 z tej grupy objawów, a zaburzenie często nie jest rozpoznawane. Częstość występowania napadów waha się od kilku napadów w ciągu roku do kilku w ciągu doby.

W tej sytuacji ewentualnie wskazana byłaby konsultacja w poradni zaburzeń snu. Porażenie przysenne wymaga też różnicowania z napadami padaczkowymi, stąd wskazane jest wykonanie EEG i konsultacja neurologiczna. Polecam wątek w serwisie AbcBezsenność: http://portal.abczdrowie.pl/pytania/paraliz-senny-co-to-jest, http://portal.abczdrowie.pl/pytania/brak-snu-czy-tez-powazniejszy-problem.

Z pozdrowieniami