Czy potrzebna chemioterapia?

Witam. Mam na imię Marzena, mam 39 lat. 6 miesięcy temu urodziłam córeczkę, 4 miesiące później stwierdzono, że mam białaczkę przewlekłą. W badaniach krwi wyszło 256,000 leukocytów. W tej chwili od półtora miesiąca biorę G******, leukocyty spadły na 4,000. Moje pytanie brzmi: czy na pewno nie potrzeba chemioterapii, żeby mnie wyleczyć? Nie chciałabym, żeby mój lekarz pomylił się w diagnozie, choć bardzo szanuję jego opinie. W tej chwili czuję się dobrze, czasami trochę zmęczona i odczuwam bóle w podbrzuszu. Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Rozumiem, że ma Pani rozpoznaną przewlekłą białaczkę szpikową. Wnioskuję to po tym, że leczona jest Pani przy pomocy inhibitora kinazy bcr-abl – podstawowego leku w postępowaniu z tą chorobą.

Jeśli tak jest, to leczenie prowadzone przez hematologa jest w pełni prawidłowe i co ważniejsze skuteczne. Postępowanie w przypadku przewlekłej białaczki szpikowej polega bądź na terapii przyjmowanym przez Panią lekiem, bądź jedyną metodą dającą pełne wyleczenie – przeszczepem allogenicznym szpiku. Nie ma standardowego algorytmu postępowania, dlatego też lekarz prowadzący znając obraz i historię Pani choroby, wybrał tę bezpieczniejszą drogę, dającą szansę na długoletni bezobjawowy bezpieczny przebieg choroby.

Proszę zaufać swojemu lekarzowi. On jako specjalista ma dostęp do najnowszych publikacji i zna się na tego typu chorobach jak żaden inny lekarz. Na pewno leczy Panią zgodnie z trendami światowymi.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.