Czy potrzebna jest tabletka wczesnoporonna?

Witam, mam pytanie czy warto iść dziś po tabletkę wczesnoporonną. Nie jestem gotowa na dziecko. Sytuacja jest taka, iż w niedziele wieczorem (5.12) przykleiłam 1.plaster Evry tydzień po tym jak powinnam(nie wiedziałam czy mogę przykleić, bo kupiłam plastry dopiero 3 dni po 'czasie bez plastra', końcowo przykleiłam z opóźnieniem). Dziś w nocy tj 7.12 współżyłam z facetem i jego sperma została we mnie. Wcześniej spasowałam antykoncepcje poprzez plastry kilka miesięcy chyba z jedną przerwą. Teraz nie wiem czy fakt, iż miałam plaster ponad 24h oraz czy stosowanie plastrów przez kilka miesięcy mnie jakoś zabezpiecza? Czy mam udać się czym prędzej do ginekologa w celu uniknięcia niechcianej ciąży. pozdrawiam A.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Podczas stosowania plastrów obowiązują takie same zasady co do skuteczności jak w przypadku tabletek.
Aby ochrona antykoncepcyjna była pełna należy stosować plastry regularnie i prawidłowo.

W opisanej sytuacji wydaje się, że antykoncepcja nie jest zachowana i aby uniknąć ewentualnego zapłodnienia wskazane jest zastosowanie "antykoncepcji awaryjnej".
Warto wspomnieć, że antykoncepcja "72h po" nie działa wczesnoporonnie, ale zapobiega zagnieżdżeniu zarodka.