Czy potrzebne są dalsze badania w kierunku jaskry?

Czy potrzebne są dalsze badania w kierunku jaskry? Kilka dni temu byłam na wizycie u okulisty gdyż naczytalam się w internecie o jaskrze i naszły mnie obawy czy mogę być na to chora, jestem krotkowidzem z wadą około -3, często mam zimne ręce i stopy, często się stresuje itp a to były między innymi czynniki ryzyka, czasem mam wrażenie ze moje gałki oczne są bardziej napięte a czasem mniej, gdy dotykam je przez powieki, ale to już może moja lekka paranoja, wiec udałam się do okulisty, miałam badanie ostrosci wzroku i badanie dna oka po rozszerzeniu źrenic, miałam również mierzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego metodą bezdotykową z wykorzystaniem podmuchu powietrza które wyniosło 18. Po badaniach pani okulistka nie widziała żadnych wskazań do dalszej diagnostyki w kierunku jaskry, poinformowała mnie tylko ze w badaniu dna oka tarcze nerwu wzrokowego bądź jakieś zagłebienia w nich (nie jestem pewna bo się nie znam ale tak mnie wiecej to pamiętam) wynosiły 0,3 na jedno oko i 0,4 na drugie, po czym powiedziała ze jest to nieznacznie odbiegający wynik od normy i taka już moja uroda lub też skutek krotkowzrocznosci, ale jeśli chce to dla spokoju może mi również wykonać badanie OCT RNFL, więc zrobiłam również to badanie którego wynik wykazał ze wszystko jest w normie. Pani zaleciła kolejną kontrolę badaniem OCT za rok i nie przejmowanie się jaskrą. Czy powyższe wyniki mogą wykluczyć jaskre? Dręczy mnie tylko wynik pomiaru ciśnienia który wyniósł 18, wiem ze norma jest do 21 ale przez to ze był to jednorazowy pomiar zastanawiam sie czy może wykluczać obawy o jaskre? Wszystkie wyniki wraz z ciśnieniem oka były robione w środku dnia mniej więcej po godzinie 14, tego dnia spałam równiez długo bo do 10-11, nie wiem czy te informacje mają jakis wpływ na ocenę ciśnienia oka ale pisze je bo z informacji w internecie dowiedziałam się że różne czynniki i pory dnia mają wpływ na cisnienie oka. Nie wiem o żadnych zachorowaniach na jaskre w mojej rodzinie. Czy wymagam dalszej diagnostyki?

Lek. Bartosz Domagała

Proszę stosować się do zaleceń prowadzącego okulisty. Ważna jest regularna kontrola. Dzięki niej można rozpoznac toczący się proces chorobowy i w odpowiednim momencie włączyć leczenie