Czy powiększająca się, boląca torbiel piersi to coś poważnego?

Mam 24 lata, bez doświadczeń ciążowych. Podczas kontrolnego badania usg piersi, wykonanego w listopadzie 2010 r., stwierdzono, że w piersi lewej w kw dolnym zewnętrznym są torbielowato poszerzone przewody mlekowe o średnicy 2,2 mm. Sutki tłuszczowo-gruczołowe z zaakcentowanymi przewodami mlekowymi II rzędowymi. Od kilku tygodni zaczęłam wyczuwać torbiel pod palcami, powiększył się i boli mnie ta część piersi. Co to oznacza, czy mam skonsultować się z onkologiem? Jak złagodzić ból?

Witam serdecznie,
Myślę, że na początek powinna pani udać się do lekarza ginekologa. Lekarz zbada panią i w razie konieczności zaleci USG lub dodatkowe badania - np. hormonalne.
Najpierw trzeba przekonać się co Pani wyczuwa. Torbielowato poszerzone przewody mlekowe nie zawsze są jednoznaczne z torbielą, która jest zbiornikiem płynu w miążsżu piersi. Pytanie czy przyczyną poszerzenia nie jest np. produkcja wydzieliny w gruczołach piersiowych, co u kobiety nie będącej w ciąży ani nie karmiącej dziecka może wynikać z zaburzeń hormonalnych. Czasami może to prowadzić do zastoju wydzieliny w przewodach mlekowych, ich dalszego poszerzenia lub nadkażenia i stąd dolegliwości bólowych.
Doraźnie na uśmierzenie bólu proponuję paracetamol, niemniej proszę jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Pozdrawiam serdecznie