Czy powiększona macica może świadczyć o ciąży?

Cześć!
Nie wiem, czy mam się martwić diagnozą mojego lekarza rodzinnego czy nie. Miałam lekką biegunkę, poszłam więc do lekarza rodzinnego, po L4 do pracy, myśląc, że to jakaś niestrawność albo grypa żołądkowa. Dr uciskając mi brzuch, stwierdził, że jestem w ciąży, ponieważ wyczuwa powiększoną macicę. Będę teraz czekać tydzień na USG i szczerze mówiąc, boję się zajścia w ciążę.
Jest 1.12, a u ginekologa na kontrolnej wizycie byłam 10.11 i pani dr zrobiła mi wtedy USG i powiedziała, że nie jestem w ciąży, a później dostałam normalnie miesiączkę - od tego czasu byłoby to naprawdę niemożliwe, abym zaszła w ciążę.
Jeśli mogę prosić, to napiszcie mi, czy lekarz rodzinny po wymacaniu mi brzucha jest w stanie stwierdzić, że jestem w ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,
diagnoza lekarza rodzinnego może być oparta jedynie na przypuszczeniach. Nie da się za pomocą badania palpacyjnego ustalić obecności zarodka w macicy. Faktem jest natomiast, że powiększenie macicy występuje w ciąży.
Najprostszym sposobem, aby ją wykluczyć, jest wykonanie testu ciążowego. Należałoby się również wybrać do ginekologa, gdyż powiększenie macicy może być symptomem innego schorzenia.