Czy powiększona macica oznacza ciążę?

Witam! Potrzebuję małej porady. Mam 20 lat. Jakieś 3 lata temu miałam torbiel na jajniku. Wyleczyłam to poprzez branie odpowiednich leków - torbiel się wchłonęła. Od 7 miesięcy biorę tabletki antykoncepcyjne. Ostatnio podczas wizyty ginekolog stwierdził, że mam powiększoną macicę. W związku z tym, że biorę tabletki antykoncepcyjne, ciążę uważa za najmniej prawdopodobną. Dlatego bardzo się zmartwiłam. Co może mi dolegać? W przyszłym tygodniu mam mieć usg. Jednak obawy nie dają mi spokoju. Czy mogła mi się nawrócić choroba jajników? Czy może to coś poważniejszego? A może pomimo brania tabletek, jednak jestem w ciąży? (Nie mam żadnych objawów ciąży). Szukałam w Internecie informacji na temat powiększonej macicy, ale prawie każdy artykuł sugeruje ciążę. Proszę o radę.

Witam serdecznie!
Powiększona macica faktycznie najczęściej obserwowana jest u pacjentek w ciąży. Nie jest to jednak objaw dla niej patognomoniczny. W swoim zapytaniu nie precyzuje Pani, na jakiej podstawie lekarz rozpoznał u Pani powiększoną macicę. Skoro jest Pani umówiona na badanie USG, to zakładam, że zrobił to na postawie badania palpacyjnego. Jeśli tak było, to proszę się nie niepokoić. Badanie palpacyjne jest bardzo subiektywne i nie bierze pod uwagę wielu czynników. Jeżeli nie ma Pani dolegliwości (bóle, plamienia, przedłużające się lub obfite miesiączki) to wydaje się, że może być Pani spokojna. Niestety na tym etapie niemożliwe jest ustalenie przyczyny powiększonej macicy, o ile takowa ona jest. Konieczne jest wykonanie badań obrazowych.
Ze względu na brak 100% skutecznej metody zabezpieczenia, zawsze warto wykonać test ciążowy, który obiektywnie rozwieje wszelkie wątpliwości.
Pozdrawiam