Czy powiększona żyła wokół wejścia do odbytu wymaga usunięcia?

Czy powiększona żyła wokół wejścia do odbytu (powiększony splot zewnętrzny) wymaga usunięcia, leczenia? Czasem tworzą się w tej żyle zakrzepy i wiem, że je należy leczyć. Zastanawiam się jednak czy samą tą powiększoną żyłę należy usunąć jakoś zabiegowo? Wtedy zakrzepy nie miałyby się już w czym tworzyć? Czasem żyła jest miękka i całkiem schowana, czasem nabrzmiała i niemal na wierzchu - zwłaszcza w stresie. Nigdzie nie ma opisu metod leczenia tego schorzenia (wiem, że nie są to hemoroidy).

Lek. Tomasz Budlewski

Sądzę że konieczne jest leczenia. Jeżeli leczenie zachowawcze nie przynosi skutku wtedy należy wykonać zabieg operacyjny