Czy powinienem brać leki?

Pani dr Janota. Jestem 30-letnim mężczyzną, nie choruję na żadne choroby, przynajmniej do tej pory. Tydzień temu lekarz rodzinny zrobił mi badania, takie rutynowe, co kilka lat. Okazało się, że mam wysoki cholesterol - nie mam wyników, ale jakieś 240 jednostek. Lekarz powiedział, że ten zły cholesterol też jest za duży i że pewnie będę musiał brać leki. Ale leków ostatecznie nie dał. Czy powinienem brać leki, jakie najlepiej i jeśli tak, to jak długo? Dodam, że mój wujek i dziadek zmarli na zawał. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam Pana,

cholesterol 240 mg% to wynik za wysoki, jeśli nie choruje Pan na cukrzycę czy chorobę wieńcową, to wynik ten powinien być < 200 mg%. Ważne jest całkowite ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, które może ocenić lekarz rodzinny. Jest to ocena indywidualna u danego pacjenta. Jeśli ryzyko jest niskie, to na początek być może wystarczająca będzie odpowiednia dieta niskocholesterolowa, jeśli okaże się nieskuteczna (ocena po ok. 3 miesiącach), potrzebne będzie leczenie farmakologiczne.

Pozdrawiam.