Czy powinienem mieć włączone leczenie przeciwko boreliozie?

Dzień dobry. Mężczyzna, lat 65.

Od kilku lat odczuwam silne bóle w klatce piersiowej, silniejsze co drugi dzień. Ponieważ wielokrotnie byłem ugryziony przez kleszcze (zawsze bez rumienia), postanowiłem zrobić szereg testów w Instytucie Medycyny Wsi w Lublinie i oto wyniki testów dodatnich: jersinioza test Elisa IgG 26j, chlamidioza test OIF Chl. Pneumoniae IgG 16 mikoplzmoza test Elisa IgG 20 NTU/ml. Testy na bąblowicę, babeszjozę, erlichiozębartonelozę i toksoplazmozę – ujemne. Kilka lat wstecz byłem leczony na toksokarozę.

Proszę o ocenę konieczności podjęcia leczenia.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Podane wyniki badań nie odzwierciedlają przyczyn Pana dolegliwości, wśród tych badań nie ma oznaczeń w kierunku boreliozy, a są inne dużo rzadsze, większość z nich nie jest przenoszona przez kleszcze.

W pierwszej kolejności, z opisywanymi dolegliwościami bólowymi ze strony klatki piersiowej powinien Pan się udać do lekarza rodzinnego, który zleci podstawowe badania laboratoryjne krwi, wykona EKG, zleci RTG klatki piersiowej. W razie wątpliwości diagnostycznych skieruje Pana na konsultacje specjalistyczne - kardiologiczną (z wykonaniem Echo serca, prób wysiłkowych itp.), pulmunologiczną itp. Dopiero wykluczenie najczęstszych przyczyn dolegliwości pozwala na poszukiwanie tych dużo rzadszych.

Proponuję udać się do swojego lekarza rodzinnego/internisty i przedstawić mu swój problem. Na dzień dzisiejszy nie jest celowe włączanie leczenia przeciwko boreliozie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.