Czy powinienem poddać się zabiegowi wycięcia gruczolaka?

Witam! Miałem przeprowadzoną kolonoskopię. I tu mam pewien problem. Lekarz nie usunął mi tego co znalazł podczas badania, ponieważ jak to sam stwierdził - nie wie co to jest. Podaję treść opisu z badania. Wskazanie do badania: obserwacja jelita w kierunku patologii organicznej, IBS? Badanie wykonano bez premedykacji. Videoendoskop Pentax wprowadzono kątnicy, a następnie do końcowego odcinka jelita krętego. W zagięciu wątrobowym okrężnicy płaska zmiana polipowata, średnicy około 1 cm, zapadnięta, bardzo miękka, koloru otaczającej śluzówki, w obrazowaniu iScan o nietypowym dla gruczolaka obrazie (raczej był polip hyperplastyczny, być może wywinięty uchyłek). Nie stwierdzono innej patologii w badanych odcinkach przewodu pokarmowego. Wycinki: nie pobrano. Wniosek: zmiana w zagięciu wątrobowym - do obserwacji i ew. usunięcia.

Lekarz powiedział mi po badaniu, że powinienem się zastanowić, czy chcę to usunąć czy zgłosić się ponownie na kolonoskopię za rok, aby sprawdzić czy ta zmiana nie uległa powiększeniu. Jak mam to rozumieć? Gruczolak a polip hyperplastyczny to nie to samo? Czy mam się czym martwić? Mam 41 lat. Nikt w rodzinie nigdy nie miał raka przewodu pokarmowego. Proszę o podpowiedź.

- Nie wiem dlaczego endoskopista nie pobrał wycinka ze zmienionego ogniskowo odcinka śluzówki jelita grubego. Raczej nie powinien mieć z tym żadnego problemu. Tylko wycinek z tej zmiany zbadany histopatologicznie może wyjaśnić czym ta zmiana jest dokładnie w 100%. Raczej w obrazie kolonoskopowym taka zmiana nie budzi podejrzenia zmiany złośliwej nowotworowej.
Gruczolak a polip hyperplastyczny to nie to samo? Czy mam się czym martwić?
- Gruczolak to łagodny nowotwór, który jednak wymaga doszczętnego usunięcia. Polip hyperplastyczny to zmiana łagodna powstająca zazwyczaj na podłożu przewlekłego stanu zapalnego - taki polip nie wymaga doszczętnego usunięcia. Radziłbym powtórzyć kolonoskopię w trybie planowym może w jakiejś innej pracowni endoskopowej celem potwierdzenia diagnozy i ewentualnego pobrania wycinków.