Czy powinienem zrobić badanie hormonów tarczycowych?

Witam serdecznie. Mam 23 lata i następujący problem. Od dłuższego czasu występują u mnie następujące objawy: - źle sypiam; budzę się kilkukrotnie w nocy; czasami zasypiam w ciągu chwili, a czasami kręcę się z boku na bok 1-2 godziny zanim zasnę, - mam wrażenie ciągłego zmęczenia, jednocześnie rozdrażnienia, ciężko mi się skoncentrować na konkretnej rzeczy, łatwo się denerwuję, - właściwie non-stop od strony serca czuję jakby niepokój, a jak się zdenerwuję serce zaczyna mi momentami "walić" jak młot, - zapominam o podstawowych rzeczach, np. czasami 2 razy wracam do sklepu, że już nie wspomnę o tym, że zapominam co miałem zrobić "przed chwilą", - marzną mi dłonie i stopy - w pomieszczeniu może być 30 stopni, a mi i tak jest zimno, - w pracy często mówią mi, że jestem blady i mam cienie pod oczami. Tak jak napisałem, te objawy występują u mnie od kilku miesięcy, jednak je bagatelizowałem, bo za bardzo nie miałem czasu się tym zająć. Myślałem, że to po prostu stres i tyle. Jednak problemy ze snem zaważyły, żeby w końcu coś z tym zrobić. Znajoma powiedziała mi, żebym zrobił sobie badanie poziomu hormonów tarczycowych, z uwagi na to, że moja mama ma nadczynność tarczycy. Czy zatem, patrząc na te objawy, powinienem zrobić te badania czy jakieś inne? Jeśli tak, to czy wystarczy TSH, czy też fT3 fT4? Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam. Bartosz
23 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Na podstawie Pana opisu, można by było odnieść niektóre objawy do nadczynności, a niektóre do niedoczynności tarczycy, więc obraz kliniczny jest niejednoznaczny. Ale rzeczywiście myślę, że warto wykonać badanie TSH (tylko TSH, jako badanie przesiewowe) - badanie to może zlecić lekarz pierwszego kontaktu. Warto również wykonać kontrolną morfologię krwi. Być może lekarz pierwszego kontaktu po zbadaniu Pana i uzupełnieniu wywiadu, znajdzie jeszcze wskazania do ewentualnych badań dodatkowych. Póki co, zanim zacznie się szukać innych przyczyn problemów ze snem oraz rozdrażnienia, rzeczywiście warto wykonać wymieniowe badania.

Proponuję również zwrócić uwagę na styl życia, czy np. przewlekły stres, zmęczenie nie powodują części dolegliwości.

Tutaj znajdzie Pan artykuł o związku stresu z odpornością.

Serdecznie pozdrawiam!