Czy powinnam być zaniepokojona?

Witam! Nazywam się Ola, w tym roku skończyłam dwanaście lat. Ostatnio badzo źle się czułam. Jestem blada, mam suchą skórę, jestem senna i apatyczna. Nie mam apetytu. Zataczam się i bardzo kręci mi się w głowie, szczególnie rano i wieczorem. Około godziny 15-18 jestem ożywiona, resztę dnia chodzę jak przysłowiowe zombie. Coś mnie tknęło i powiadomiłam mamę, że chyba powinnyśmy iść do laboratorium na badanie. Następnego dnia rano zabrała mnie na pobranie krwi. Wyniki typu żelazu, glukoza itp. są w porządku. Morfologia natomiast nie. Ja uważam, że należy poczekać i zrobić badania za dwa miesiące, ale moja mama jest zaniepokojona. Piszę, żeby spytać się, czy mam się martwić. Oto wyniki: LYMPH + 62.4 3.0576, MXD 10.8 0.5292, NEUT - 26.8 1.3132, RBC + 5.27 x10^6/uL (nie wiem, czy to błąd, czy tak powinno wyglądać, przepisuję z kartki), HGB + 15.5 g/dL, HCT + 46.5%, MCV 88.2 fL, MCH 29.4 pg, MCHC 33.3 g/dL, RDW-CV 13.5%, PLT 217 x10^3/uL, PDW + 180.0 fL, MPV + 12.4 fL, P-LCR + 44.8%. Dodam pod koniec, że obecnie jestem na diecie Pierre'a Dukana, diecie proteinowej. Zapewnia mi ona wszystkie potrzebne składniki. Schudłam siedem kg. Czy to może mieć wpływ na moje wyniki?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Objawy, które prezentujesz są rzeczywiście niepokojące i dobrze, że postanowiłaś zareagować. Uważam jednak osobiście, że poszłyście z mamą trochę nieodpowiednią drogą. Pierwszą osobą, do której powinniście się zgłosić, jest twój lekarz rodzinny/pediatra. Dzięki możliwości nieodzownego zbadania i zebrania odpowiednich wywiadów, lekarz mógłby zlecić odpowiednie badania, być może jakieś dodatkowe do tych, co wykonałyście.

Wyniki morfologii wskazują na limfocytozę (podwyższony poziom odsetkowy limfocytów), może mieć to związek z dietą i nagłym chudnięciem, zresztą tak jak i objawy. Jednak należy wykonać dodatkowe badania, w celu wykluczenia poważniejszych schorzeń, tj. rozmaz ręczny krwi, badanie wskaźników stanu zapalnego (CRP, OB). Przydałoby się ocenić funkcję wątroby i nerek, wykonując oznaczenie AspAt i AlAT oraz kreatyniny i mocznika. Przydatne może okazać się oznaczenie TSH dla oceny funkcji tarczycy.
Zapewne obawiają się Państwo, że mógłby to być proces rozrostowy szpiku, w związku z tym, że inne linie komórkowe są prawidłowe, rozpoznanie to jest mało prawdopodobne.

Tak czy inaczej, niezależnie od tego jakie wymieniłem powyżej badania, proszę zgłosić się do lekarza w celu zbadania i dopiero wtedy podejmować dalsze działania. Do tego czasu proszę się nie niepokoić.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.