Czy powinnam dalej brać żelazo, czy mogę odstawić?

Jestem w 22 tygodniu ciąży, lekarka kazała mi zażywać żelazo 1 tabletkę S***i 1 tabletkę dziennie T***. Odkąd zaczęłam je brać strasznie boli mnie brzuch, mam okropne zaparcia. Byłam u lekarza sprawdzić, czy dzidzia się prawidłowo rozwija. Z dzieckiem jest wszystko dobrze:) i nie wiem, czy te bóle nie mają nic wspólnego z żelazem. WBC 12.8, RBC 4.06, HGB 12.8, HCT 37.5, PLT 220, PCT 171, MCV 92, MCH 31.4, MCHC 34, RDW 13.9, MPV 7.8, PDW 14.4. Czy to są aż takie złe wyniki, żeby zażywać żelazo?
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wynik badania morfologii krwi jest prawidłowy i nie sugeruje niedoborów żelaza w Pani organizmie. Nie można ich jednak wykluczyć, gdyż dopiero stosunkowo duży deficyt tego pierwiastka skutkuje obniżeniem stężenia hemoglobiny czy zmniejszeniem średniej wielkości krwinki.

Ciąża jest okresem zwiększonego zapotrzebowania na mikroelementy, w tym także na żelazo. Aby zapobiec rozwojowi niedoboru, a co za tym idzie - niedokrwistości, zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, każda kobieta ciężarna od 13. tygodnia ciąży powinna przyjmować suplementację tym pierwiastkiem.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów żelaza. Proszę porozmawiać z lekarzem o zmianie przyjmowanego przez Panią preparatu na inny, po którym być może nie będą występować przykre dolegliwości.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.