Czy powinnam mieć cesarkę?

Witam!
Mam 30 lat i jestem w 7 miesiącu ciąży. Jest to moja druga ciąża, pierwszy poród odbył się czerwcu 2007 r w 42 tyg przez cesarskie cięcie. Dziecko (chłopiec) ważyło 4450g i mierzyło 61 cm. Poród był wywoływany kroplówką, jednakże z powodu braku postępu akcji porodowej i zagrażającej zamartwicy płodu zdecydowano o cc.

Teraz spodziewam się dziewczynki, a moje pytanie brzmi: czy poród powinien odbyć się również przez cesarskie cięcie czy mogę rodzić naturalnie?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Należy ocenić w badaniu USG stan blizny macicy, w szczególności czy może grozić rozejście rany podczas akcji porodowej. Drugim czynnikiem, który powinien być wzięty pod uwagę, jest szacowana masa płodu pod koniec ciąży. Masa powyżej 4500 g oznaczać będzie makrosomię płodu i jest wskazaniem do cięcia cesarskiego. Można też szacować masę płodu w 36-37 tygodniu i jeżeli będzie wysoka jak na wiek ciąży spróbować indukować (wywoływać) poród, zanim masa dziecka będzie zbyt duża na poród naturalny, czyli na ok. dwa tygodnie przed terminem. Ponieważ tym razem spodziewa się Pani dziewczynki, jest szansa, że dziecko będzie mniejsze.

Pozdrawiam serdecznie!