Czy powinnam mieć założony szew szyjkowy?

Witam,
mam 29 lat, jestem w 20-21 tygodniu trzeciej ciąży. Dwie poprzednie poroniłam w 12 i 9 tygodniu. Po każdym poronieniu miałam wykonywane łyżeczkowanie + jedno dodatkowe diagnostyczne z powodu przerastającego, polipowatego endometrium.
W 7 tygodniu ciąży miałam sprawdzaną szyję macicy, miała ona wówczas długość - 50,1 mm, ujście wewnętrzne - 2,8 mm, natomiast aktualnie szyjka długa, zamknięta, ale o długości - 34 mm z ujściem wew. - 5,1 mm.
Czy to oznacza, że grozi mi przedwczesny poród? Czy powinnam mieć założony szew szyjkowy albo pessarium położnicze?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Długość Pani szyjki macicy jest prawidłowa, natomiast niewielkie rozwarcie ujścia wewnętrznego wynika najpewniej z przebytych zabiegów łyżeczkowania i wymaga obserwacji (kontrola USG co kilka tygodni). Póki co, nie ma wskazań do założenia szwu szyjkowego czy pessarium, zagrożenie porodem przedwczesnym nie jest duże.

Pozdrawiam serdecznie!