Czy powinnam operować guza tarczycy?

dostałam wynik z biopsji 07,2013 guza tarczycy Płaty i płaciki z tyreocytów bez cytologicznych cech złośliwości. W tle krew z ogniskami koloidu poprzedni wynik biospsji 07-2007: ocena komórek pęcherzykowatych tarczycy bez zmian ANTYPII, treść krwisto-białkowa. guzek w przeciągu dwóch lat urósł dwukrotnie z 7 do mm, kilka innych małych torbieli wyniki w normie, trochę schudłam, i trochę kręci mi się w głowie, czy powinnam go zoperować, albo jakie dodatkowe specjalistyczne badanie wykonać?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Niestety nie ma takiej możliwości, by na podstawie zamieszczonych danych odpowiedzieć na pytanie czy powinna Pani zoperować tarczycę. Taka decyzja nie zależy bowiem tylko od wyniku biopsji. Proszę zatem porozmawiać o tym z lekarzem endokrynologiem, który zna pełne dane Pani historii choroby. Ponieważ wspomniała Pani o spadku masy ciała, sugeruję wykonanie kontrolnego TSH oraz hormonów tarczycy.

Wynik biopsji nie wskazuje na to, że guzek jest nowotworem. To zwykła zmiana zwyrodnieniowa. Operacja w takim wypadku jest względna. Trzeba w tej sprawie skonsultować się z endokrynologiem, który po analizie wszystkich wyników badań zadecyduje o dalszym sposobie postępowania.