Czy powinnam przeliczać kalorie?

Czy w wieku 18 lat gdy chciałabym schudnąć 7 kg powinnam przeliczać kalorie czy wystarczy jak ograniczę nieco porcje, będę jadać regularnie, ograniczę słodycze fast foody itp i będę piła dużo wody?

W Pani wieku główne zalecenia przy odchudzaniu to regularne posiłki, stosowanie różnych grup produktów w ciągu dnia, aby jadłospis był urozmaicony i dostarczał witamin i składników mineralnych, unikanie słodyczy i przetworzonego jedzenia typu fast food, zamiana napojów gazowanych i soków na wodę, regularna umiarkowana aktywność fizyczna (rower, rolki, pływanie). Wówczas nie ma potrzeby liczenia kalorii. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Powinna Pani dostosować swoją dietę do zasad zdrowego odżywiania. Oto 10 zasad zdrowego żywienia związanych z piramidą zdrowego żywienia i aktywności fizycznej:
1. Spożywaj posiłki regularnie (4-5 posiłków co 3-4 godziny).
2. Warzywa i owoce spożywaj jak najczęściej i w jak największej ilości, co najmniej połowę tego, co jesz. Pamiętaj o właściwych proporcjach - 3/4 warzywa, 1/4 owoce.
3. Spożywaj produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste.
4. Co dziennie spożywaj co najmniej dwie duże szklanki mleka. Możesz je zastąpić jogurtem, kefirem i - częściowo - serem.
5. Ograniczaj spożycie mięsa, zwłaszcza czerwonego i przetworzonych produktów mięsnych do 0,5 kg tygodniowo. Jedz ryby, nasiona roślin strączkowych i jaja.
6. Ograniczaj spożycie tłuszczów zwierzęcych. Zastępuj je tłuszczami roślinnymi.
7. Unikaj spożycia cukru i słodyczy (zastępuj je owocami i orzechami).
8. Nie dosalaj potraw i kupuj produkty z niską zawartością soli. Używaj ziół - mają cenne składniki i poprawiają smak potraw.
9. Pamiętaj o piciu wody, co najmniej 1,5 l dziennie.
10. Nie spożywaj alkoholu.

Pozdrawiam serdecznie,
Paulina Roziewska
http://dietetyka-medyczna.pl/