Czy powinnam przestać brać tabletki?

Mam 17 lat. Biorę pierwsze opakowanie tabletek Y** i już prawie kończę blister. Pojawiło się u mnie krwawienie podczas stosunku (z prezerwatywą nigdy się nie zdarzyło), nie wiem czym to spowodowane, ale może zbyt sucho w pochwie i dlatego? Poza tym zauważyłam dziś, że na bieliźnie pojawiły się ciemno bordowe skrzepy... Trochę się niepokoje, nie wiem czy to normalne przy rozpoczęciu brania tabletek? A może po prostu ten preparat się dla mnie nie nadaje? Proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W czasie przyjmowania pierwszych trzech opakowań tabletek mogą pojawiać się krwawienia czy plamienia w nieregularny sposób. Z czasem, gdy organizm się przyzwyczai do tabletek, powinny one ustać. Niektórzy ginekolodzy uważają, że w tym czasie tabletki nie zapewniają pełnej ochrony przed ciążą, a przynajmniej ich skuteczność jest nieco niższa niż po dłuższym czasie używania, choć i tak jest ona bardzo wysoka.

Jeżeli będą się powtarzać krwawienia o charakterze kontaktowym, tzn. pojawiające się po stosunku, należy udać się do ginekologa, gdyż mogą one być objawem nadżerki czy polipa szyjki macicy.

Pozdrawiam serdecznie!