Czy powinnam się leczyć z lunatykowania?

Witam, nie wiem od jak dawna lunatykuję i gadam przez sen, ale to jest męczące i dla mnie, i dla reszty rodziny, bo jak wiadomo, ja się nie wysypiam i innym nie daję się wyspać. Parę razy bym wyszła już z domu. Nie wiem, skąd mi się to wzięło, że gadam i lunatykuję.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Somnambulizm (lunatykowanie) zdarza się głównie u dzieci, choć może wystąpić po raz pierwszy w wieku dorosłym. Nie podaje Pani swojego wieku. Jeśli lunatykowanie wystąpiło po raz pierwszy w wieku dorosłym, wymaga Pani diagnostyki neurologicznej - w różnicowaniu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim padaczkę. Może Pani również skorzystać z konsultacji w poradni zaburzeń snu.

Łagodne postacie lunatykowania zazwyczaj nie wymagają leczenia, należy tylko zabezpieczyć somnambulika przed możliwością doznania urazu (np. zamykać drzwi na klucz i chować go). W cięższych przypadkach stosuje się leki tłumiące tę fazę snu, w której pojawia się lunatykowanie (część leków przeciwdepresyjnych i uspokajających).

Z pozdrowieniami