Czy powinnam skorzystać z pomocy psychologa?

Na nerwicę leczę się od ponad 15 lat. Początkowo miałam lęki, pieczenie oczu. Brałam na to różne leki. Ostatni odstawiłam 15 miesięcy temu, kiedy dowiedziałam się, że ten lek uzależnia. Obecnie popadłam w depresję, unikam ludzi, nie mam przyjacół, mam spięte plecy i głowę, oczy pieką. Początkowo myślałam że to objawy odstawienne, ale za długo trwają. W domu często dochodzi do kłótni, o byle co się obrażam. W pracy mało rozmawiam, zaszywam się w papierkach. Czuję się przyblokowana. Nie wiem, co mam robić - czy iść na terapię, czy same leki mi wystarczą. Nie mogę chodzić do kościoła, czuję spięcie, kiedy przebywam obok innych w kościele.
ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Szanowna Pani!

Zaburzenia lękowe leczy się przede wszystkim poprzez psychoterapię. Leki mają działanie jedynie wspomagające i stosuje się je głównie dla załagodzenia objawów oraz ułatwienia pacjentowi uczestniczenia w psychoterapii.

15 lat to bardzo długo, dlatego pewne wzorce zachowania już się utrwaliły, w określonych sytuacjach może Pani odczuwać stałe napięcie, np. podczas modlitwy w kościele. Napisała Pani, że czuje się Pani przyblokowana. Może to wyrażać Pani poczucie bezradności wobec napadów lęku, chronicznego napięcia, a także sytuacji, w jakiej się Pani znajduje - sytuacji życiowej, przyczyny lęku. Aby wyleczyć lęk, należy odkryć jego przyczynę, dlatego gorąco namawiam do wizyty u psychoterapeuty.

Napięte mięśnie szyi, karku czy głowy są somatycznymi objawami lęku, depresji, przewlekłego napięcia. Poza podjęciem psychoterapii proponowałabym Pani ćwiczenia relaksacyjne - udanie się 2-3 razy w tygodniu na masaż kręgosłupa, wizytę w saunie, jacuzzi, pływanie, relaks przy wyciszającej muzyce, gorąca kąpiel z olejkami itp. Taki kilkunastominutowy relaks odprężający ciało i pozwalający Pani całkowicie się wyciszyć, będą zbawienne dla Pani samopoczucia i zdrowia.

Pozdrawiam i życze szybkiego powrotu do zdrowia!