Czy powinnam umówić się wcześniej do lekarza?

Witam, jestem w 25 tygodniu ciąży, ciśnienie mam w normie, utrzymuje mi się ok 118/70. Niestety martwię się trochę przyspieszonym tętnem, dzisiaj miałam 83. Zaznaczę, że nic nie robiłam. Do tego dochodzi czasami kołatanie serca. Mam chorobę Hoshimoto, do tej pory wszystko było w porządku. Co miesiąc sprawdzam hormony, wyniki mam w normie. Na wizytę u endokrynologaumówiona jestem na miesiąc przed porodem, chyba że działoby się coś złego lub wyniki byłyby złe. Nie wiem, czy jest to sprawa normalna, czy może powinnam umówić się wcześniej do lekarza? Martwię się dzieciątkiem, czy nic mu nie grozi?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Objawy, które Pani opisuje są charakterystyczne dla przebiegu ciąży. W trakcie jej trwania dochodzi do zatrzymania wody w organizmie, zwiększa się zatem ilość krwi krążącej. Dla przepompowania pełnej objętości krwi serce zwiększa częstość skurczu, co przejawia się wzrostem tętna.

Z kolei uczucie kołatania serca, najczęściej odczuwane jako dodatkowe pobudzenia występują u większości pacjentek i zwykle nie oznaczają żadnej patologii. Zależą one w dużej mierze od wieku ciąży, a właściwie od wysokości dna macicy oraz ucisku na narządy klatki piersiowej.

Jeżeli jest Pani pod stałą opieką endokrynologa i poziom hormonów mieści się w normie, nie ma powodu do niepokoju.

Pozdrawiam