Czy powinnam usunąć guzek?

Dzień dobry.

Mam 35 lat. Od lutego wyczuwam w prawej piersi guzek. W czerwcu wykonałam USG. Wykryto u mnie gruczolakowłókniaka 22 x 20 x 9 mm w badaniu power doppler, bez kodowania kolorem przepływu. Zalecono usunięcie. Czy powinnam usunąć, czy na razie mogę samodzielnie obserwować zaistniałą zmianę? Lekarz poinformował mnie, że to kosmetyczne cięcie. Na czym polega taki zabieg? W jaki sposób mogę zostać znieczulona? Jak długi jest okres rekonwalescencji?

Z góry dziękuję za udzielenie odpowiedzi, pozdrawiam.

Witam serdecznie.

W przypadku wyczuwalnego gruczolakowłókniaka, wskazane jest jego usunięcie. Zabieg może być przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Wybór zależy od Pani oraz od chirurga - istotne jest przede wszystkim umiejscowienie guza - czy jest on położony bardziej powierzchownie czy głębiej w piersi.

Nacięcie to 1,5-2 cm, zakładany jest ciągły szew - dzięki temu blizna zazwyczaj jest niewielka i słabo widoczna.

Rekonwalescencja trwa do momentu wygojenia rany czyli około 7-10 dni.

Pozdrawiam serdecznie