Czy powinnam wybrać się do specjalisty, czy to po prostu samo przejdzie?

Witam, mam 18 lat i jestem kobietą, uczę się w liceum. Już od ponad roku borykam się z takimi problemami, jak częste zmiany nastroju, płacz kilka razy dziennie oraz w nocy, zupełnie bez powodu. Do strasznego wybuchu płaczu potrafi doprowadzić mnie wzruszająca dwuminutowa reklama czy wzruszająca piosenka. Na początku szukałam powiązania tych stanów emocjonalnych z fazami cyklu miesiączkowego, ale po czasie zauważyłam, że nie ma w tych zachowaniach jakiejś szczególnej regularności. Bardziej przygnębiona, bez energii do życia, z częstym bólem głowy i niskim ciśnieniem borykam się w czasie zmian pogody, w przesileniach letnim i zimowym. Wydaje mi się, że może być to powiązane ze zmianami nastroju. Kiedy zdarza mi się spać z kimś w jednym pomieszczeniu, zazwyczaj następnego dnia rano dowiaduję się, że bardzo zgrzytałam zębami, czasami kiedy budziłam się po takiej nocy, pamiętałam elementy dziwnych snów, np. jeśli miałam wtedy problemy z pieniędzmi, śnił mi się ktoś, kto krzyczał na mnie z powodu pieniędzy. Czasami również mam tak, że nie mam ochoty w ogóle wychodzić z domu, zamykam się w pokoju na kilka dni, nie mogę się skupić na czytaniu czy nauce, mogę tylko jeść i płakać - na zmianę. Innym razem jestem tak pełna energii, że mam ochotę w ogóle do domu nie wracać, spotykać się ze znajomymi, imprezować. Nie jestem pewna, ale być może to są przeciętne zachowania u ludzi w moim wieku wywołane stresem w szkole itp. Ale są takie momenty kiedy jest naprawdę ciężko, zastanawiam się nad sensem życia, nie widzę dla siebie przyszłości, myślę, że może będzie lepiej, jeśli mnie już nie będzie. Boję się takich chwil i że to się kiedyś bardziej rozwinie, pokrzyżuje mi przyszłość. Dziękuję za pomoc z góry.

Witam serdecznie!

Trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie. Zmienność nastroju, skłonność do wzruszeń, duża ekspresja emocji mogą być cechami charakteru. Wówczas, jeśli stanowi to dla Pani trudność i jest powodem np. problemów w relacji z bliskimi, należy omówić to z psychologiem lub psychoterapeutą.

Jeśli jednak stany emocjonalne utrzymują się dłużej, np. obniżenie nastroju trwa przez dwa tygodnie, towarzyszą mu inne objawy zespołu depresyjnego (spowolnienie, problemy z koncentracją, bezsenność, zaburzenia apetytu, myśli rezygnacyjne, obniżona samoocena), to należy zastanowić się nad rozpoznaniem zaburzeń nastroju.

Jeżeli oprócz stanów obniżonego nastroju występują okresowo epizody nastroju wzmożonego (z przyspieszeniem toku myślenia, zmniejszoną potrzebą snu, podwyższoną samooceną, łatwością podejmowania lekkomyślnych decyzji), to należy zastanowić się nad cechami choroby dwubiegunowej.

Wątpliwości powinna wyjaśnić rozmowa ze specjalistą psychiatrą, który na podstawie osobistego badania oraz dokładnych informacji na temat charakteru zgłasznych trudności będzie mógł postawić odpowiednią diagnozę oraz zalecić dalsze postępowanie.

Zgłaszane przez Panią problemy ze snem można zaliczyć koszmarów sennych, które okresowo występują u większości ludzi. Ich nasilenie często jest związane z osobistymi trudnościami, stresem. Część z przeżywanych konfliktów może być nieuświadomiona. Treść snów i ich znaczenie może być przedmiotem analizy w trakcie psychoterapii.

Z pozdrowieniami