Czy powinnam wyciąć guzek?

Miesiąc temu wykryłam guzek. Najpierw zrobiłam usg, a nastepnie biobsję, która wykazała fibro adenoma. Rozumiem, że jest to gruczolakowłókniak? Lekarz, który wykonywał biobsję, napisał, że należy to wyciąć. Mam jutro wizytę u onkologa w celu pobrania skierowania do chirurga. Czy jest możliwość w moim przypadku wykonania laparoskopii? Jeśli nie, czy po takim wycięciu guzka zostaje się w szpitalu?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Fibroadenoma to faktycznie łacińska nazwa gruczolakowłókniaka, czyli łagodnego guza, występujące u młodych kobiet. Wycięcie zaleca się zwykle dlatego, że guz ma stałą tendencję wzrostową i może osiągać duże rozmiary, co z kolei prowadzi do dolegliwości bólowych, ucisku prawidłowej tkanki piersi, a nawet zniekształcenia piersi.

Jeżeli chodzi o możliwości wycięcia guza, to decyzja należy do operującego chirurga i do Pani. Większość guzów udaje się usunąć w znieczuleniu mejscowym. Niektóre oddziały proponują tzw. chirurgię jednego dnia, czyli tego samego dnia, w którym wycina się guzek, może Pani zostać wypisana do domu. Standardowo jednak przyjęcie do oddziału jest równoznaczne z pozostaniem co najmniej 1 dzień po zabiegu w szpitalu.

Wszystkie techniczne aspekty zabiegu proszę omówić zatem z lekarzem.

Laparoskopia to technika, którą stosuje się do operacji w jamie brzusznej, zastępuje klasyczne cięcie chirurgiczn, nie znajduje zastosowania w chirurgii piersi.

Pozdrawiam serdecznie