Czy powinnam wykonać dodatkowe badania - już 2 razy poroniłam

Witam, zacznę od tego że mam już córeczkę, z grudniu skończy 4 latka, w marcu ubiegłego roku zaczęliśmy się starać o rodzeństwo dla Niej, w sierpniu okazało się że jestem w ciąży:)

Niestety nasza radość nie trwała zbyt długo, okazało się że maleństwo przestało się rozwijać byłam wtedy w 9 tygodniu, lekarz powiedział że od 3 tygodni maleństwo się nie rozwija, 30 września 2009 miałam zrobiony zabieg wyłyżeczkowania macicy.

Strasznie ciężko był mi się po tym pozbierać, 2 miesiące później zaczęliśmy się znów starać, udało się nam w końcu we wrześniu tego roku, na wizycie u lekarki pani doktor potwierdziła ciążę badaniem ginekologicznym, powiedziała żebym przyszła za 4 tygodnie na usg, nie doczekałam go, 21 października zaczęłam krwawić, lekarka powiedziała że to poronienie, poziom beta wyniósł 176. Załamałam się :(

Nie palę i przygotowywałam się do ciąż, brałam kwas foliowy itp. Czy powinnam wykonać jakieś konkretne badania - bo od lekarki nie dostałam żadnych wskazówek , powiedziała że tak się czasem zdarza i tyle. Czy jak zajdę znów w ciąże nie powinnam dostać od razu tabletek na podtrzymanie?
Proszę o pomoc i jakieś podpowiedzi pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na odpowiedź. Ami

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Poronienia we wczesnym etapie ciąży są zjawiskiem dość powszechnym, najczęściej zdarzają się w skutek rozwinięcia się u płodu losowych zaburzeń genetycznych, które uniemożliwiają jego prawidłowy rozwój. Zdarzają się jednak takie przypadłości u matek, a czasem także u ojców, które powodują ronienie ciąż. Mogą być to zaburzenia genetyczne, hormonalne, nieodpowiednia budowa narządu rodnego, powikłania po przebytych cięciach cesarskich czy zabiegach ginekologicznych oraz niektóre choroby zakaźne. Uważa się, że trzykrotne poronienie pod rząd jest sygnałem, że należy wykonać badania w tym kierunku.

W Pani przypadku szczęśliwe urodzenie córeczki może świadczyć, że przyczyna poronień była raczej losowa. Dla pewności może Pani wykonać badania na choroby zakaźne - bakteriologiczny wymaz z pochwy lub szyjki macicy. Nieobecność plamień w drugiej fazie cyklu wskazuje, że raczej powodem poronień nie była niedomoga lutealna, wobec czego przyjmowanie tabletek na podtrzymanie nie wydaje się celowe. Mam nadzieję, że uda się Pani szczęśliwie donosić kolejną ciążę, czego serdecznie Pani życzę.

Pozdrawiam serdecznie!