Czy powinnam wykonać kolejne badanie na boreliozę?

Latem tego roku (dokładnie pod koniec sierpnia) ugryzł mnie kleszcz i po około 3 tygodniach wystąpił rumień. Oczywiście udałam się niezwłocznie do lekarza i przyjmowałam przez 15 dni w antybiotyki. Następnie miałam wykonany test - niestety nie wiem jaki był to test (kosztował około 40 zł). Po konsultacji telefonicznej lekarz stwierdził, że wynik jest negatywny. Niestety ja cały czas obawiam się czy jestem chora. Mam ostatnio kłopoty ze snem (częste mioklonie przysenne) i bardzo się denerwuję. Czy powinnam wykonać jakieś dodatkowe testy i który z nich byłby najodpowiedniejszy?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Biorąc pod uwagę wywiad, objawy i wynik testu można przypuszczać, że Pani problemem może nie być borelioza.

Antybiotykoterapia zastosowana w czasie pojawienia się rumienia wędrującego wykazuje duże szanse skuteczności.

Test, który został wykonany to prawdopodobnie test ELISA. Jest to podstawowy test, którego wynik ujemny przy braku objawów nie wymaga potwierdzania. Jak stwierdził lekarz, wynik był negatywny.

Opisane mioklonie są prawdopodobnie zjawiskiem fizjologicznym. Często zdarza się, że podczas zmęczenia organizmu mogą się pojawić skurcze mięśniowe w czasie zasypiania czy też snu.

W opisanej sytuacji nie ma konieczności wykonywania dodatkowych badań, opisane dolegliwości nie ma znaczenia w przypadku boreliozy. Proponuję przestać myśleć ustawicznie o boreliozie i ewentualnych jej objawach.

Redakcja abcZdrowie.pl