Czy powinnam zgodzić się na to, aby 13-letnia córka zrobiła kolczyk na górze ucha?

witam panstwa,mam tekie pytanko moja corka ma 13 lat ma 2 dziurki w uchu,ale chcialaby jeszcze jedno na gorze ucha bo to ladnie wyglada,corka idzie teraz do gimnazium,czy powinnam sie zgodzic na to zeby na gorze ucha zrobila sobie kolczyk w wieku 13 lat?DZIEKUJE:JUSTYNA:

Mgr Joanna Mielniczuk

Witam Pani Justyno,
Córka rozmawia o swoich upodobaniach i pragnieniach, co świadczy o tym, że ma do Pani zaufanie i macie za sobą dobry kontakt. Warto córce pokazać na przykładach jak zmienia się moda i trendy w czasie. Pokazać, że to co jest fajne dzisiaj za jakiś czas może być passe. Proszę porozmawiać z córką o jej motywacji do przekłucia ucha. Czy chce tego, bo inni mają, bo jest modne, czy chce zrobić to dla siebie.
Pani Justyno czy jeśli Pani jej tego zabroni, to czy ma Pani pewność, że córka nie przekłuje ucha? Tym bardziej, że to co zakazane kusi bardziej. Jeżeli córka podejmie świadomą decyzje i chce zrobić to dla siebie, to proszę jej pozwolić. Lepiej żeby przekuła ucho w bezpiecznych i sterylnych warunkach, w Pani obecności.
Pozdrawiam serdecznie

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
Pani Justyno, zachęcam do rozmowy z córką, aby mogła Pani poznać motywy, dla których chce mieć ten kolczyk. Być może jest to efekt wpływu znajomych lub chwilowej mody. Myślę, że jeśli córka podejmuje z Panią taki temat to znaczy, że ma do Pani zaufanie i liczy się z Pani zdaniem. Warto to wykorzystać. Jeśli wspólnie postanowicie, że pojawi się kolejny kolczyk, będzie mogła Pani zadbać o to, aby córka zrobiła to w bezpiecznych, higienicznych warunkach.
Pozdrawiam serdecznie
Monika Prus
www.renovo-lublin.pl