Czy powinnam zmienić psychoterapeutę?

Witam, mam dosyć dziwne pytanie ale nie mam się kogo spytać a bardzo potrzebuję odpowiedzi. Mianowicie, czy powinnam zmienić psychoterapeutę? Zaczęłam chodzić na terapie prawie rok temu, miałam agorafobię i silną nerwicę z atakami paniki. Podczas terapii zostałam zdiagnozowana z innymi zaburzeniami, o których nie wiedziałam jednak faktycznie je miałam. Terapeuta pomógł mi wyjść z agorafobii, pomógł mi radzić sobie z atakami paniki. Jednak wciąż od 6 miesięcy nic się nie poprawia, mam wrażenie że tylko dyskutujemy o tym co robię w tygodniu a nie dostaję żadnych rad, które by u mnie działały. Ponadto, bardzo choruję i często muszę odwoływać sesje. Terapeuta prawie się na mnie obraził jak się dowiedział że znowu nie przyjdę. Także zauważyłam że nie umiem się jakby otworzyć, czuję się oceniana, wiem że jakbym powiedziała (a próbowałam) o swoich lękach, tych mniej racjonalnych, usłyszałabym żebym się wzięła w garść. Nie raz też mój terapeuta śmiał się z moich lęków ("chyba sama Pani słyszy jak to brzmi"). Nie twierdzę że robi to złośliwie, jednak przestaje czuć się komfortowo na sesjach. Nie wiem co mam robić, jest to bardzo dobry i drogi terapeuta, pomógł mi wyjść z agorafobii i ataków paniki, jednak mam wrażenie że dalsze sesje już mi nie pomagają, mimo że wciąż mam silną nerwicę, stany depresyjne i inne zaburzenia. Czy powinnam się rozejrzeć za kimś innym czy może wyolbrzymiam sytuację?

Szanowna Pani,
można zakończyć jeden proces terapeutyczny i rozpocząć inny, chociażby w innym paradygmacie. Dobrze jest orientować się, w jakim nurcie pracuje psychoterapeuta. Jeśli chodzi o agorafobię i lęk paniczny skuteczna jest metoda psychoterapii poznawczo - behawioralnej. Zalecana jest szczera rozmowa z psychoterapeutą, o tym co Panią krępuje, o tym jakie są Pani oczekiwania, może potrzebuje Pani terapii bardziej ustrukturyzowanej. Dobrze jest, jeśli pacjent czuje się komfortowo, w relacji z psychoterapeutą.
Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią,
Zdarzają się w terapii trudne chwile, które rodzą opór
a nawet konflikt z terapeutą.
Może Pani porozmawiać o swoich odczuciach z terapeutą.
Takie sytuacje warto omawiać z psychoterapeutą, gdyż mogą
okazać się momentami zwrotnymi w terapii.
Jeżeli zastosowana przez terapeutę metoda nie przynosi
pożądanych efektów, to zapewne zostanie zmodyfikowana.
Jednak w każdej metodzie ważna jest też Pani współpraca.
Relacja między klientem i terapeutą powinna sprzyjać
dobrej komunikacji i współpracy.
Niezmiernie ważne jest też, aby Pani nie postępowała
w sposób utrudniający.
Skuteczność psychoterapii bowiem zależy nie tylko od umiejętności
terapeuty, ale także od systematyczności i współpracy osoby
zainteresowanej.
Natomiast terapeuta przede wszystkim ma okazywać Pani
szacunek i zrozumienie, ma wspierać a także akceptować
Pani uczucia i emocje oraz prawo do popełniania błędów.
Terapeuta może uświadamiać jakie błędy Pani popełnia,
wskazać nad czym warto popracować, ale nie ma prawa
Pani oceniać ani wyśmiewać.
Jeżeli jednak, po szczerej rozmowie z terapeutą, nadal będzie
Pani odczuwała dyskomfort w relacji za swoim terapeutą,
to należy pomyśleć o zmianie terapeuty.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl