Czy powinnam zrezygnować z psychoterapii?

Dzień dobry, mam 20 lat, choruję od roku na depresję. Jednak lekarstwa mi nie pomagają. Chodzę do terapeuty już prawie pół roku, jednak mam mieszane uczucia. Przed każdą wizytą mam wątpliwości czy ona ma sens i strach przed rozmową w 4 oczy. Jak już tam jestem, no nie mogę się doczekać, kiedy będę mogła wyjść. Staram się być jak najbardziej szczera i otwarta, opowiadam mu o swoim życiu, jednak on nie tłumaczy mi, dlaczego się tak zachowuję, jak mam sobie pomóc itd. Zwykle to ja mówię i mówię, a jak milczę to razem milczymy. Bardzo mnie to denerwuje i zniechęca, tym bardziej, że nie widzę poprawy, a nawet jest gorzej. Boję się nawet szczerze powiedzieć o tym mojemu terapeucie, co sądzę o tej terapii. Mam ją za darmo, więc powinnam się cieszyć, że mam choć tyle, a nie narzekać. Mam tylko żal, że nie odpowiada na moje pytania, a sam je mi też bardzo rzadko zadaje. Nie zwrócę się już raczej o pomoc do innego terapeuty, bo bardzo zrażam się do ludzi. Wolę chyba pisać, niż mówić. Na razie nie chodzę na terapię i nie jestem z siebie zadowolona. Dręczą mnie wyrzuty sumienia, że odrzucam pomoc, że jestem tchórzem. Sama nie wiem czego chcę. Lęk przed ludźmi jest chyba gorszy niż lęk przed „obnażeniem” się ze swoich uczuć. Z jednej strony mam nadzieję, że może kiedyś się wyleczę, z drugiej strony strasznie boję się zmian, otwartości, ciągle myślę tylko o tym, jak on mnie odbiera, czy go nie zanudzam, czy mnie rozumie. Nie chcę, by terapia sterowała moim życiem i nie dawała mi spokoju. Ciągle tylko myślę, co powiedzieć terapeucie na następnym spotkaniu, chcę dobrze wypaść. Często nie śpię przez to w nocy, jestem rozkojarzona i nie mogę się na niczym innym skupić. Boję się, że przez to obleję egzaminy na studiach. Nie wiem, co mam robić, czy mimo wszystko chodzić na terapię, czy może jest jakieś inne wyjście? Dziękuję z góry za odpowiedź, Pozdrawiam serdecznie, Kaśka
20 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

Większość standardów leczenia depresji zaleca stosowanie jednocześnie farmako- i psychoterapii, jako najskuteczniejszych metod leczenia. Psychoterapia może być jedyną metodą leczenia w depresji o łagodnym nasileniu, epizod umiarkowany i ciężki wiąże się z koniecznością leczenia farmakologicznego.

Istnieje kilka przyczyn, dla których dotychczas stosowane metody leczenia zawodzą. Powodem nieskuteczności leków przeciwdepresyjnych może być nieprawidłowa dawka, zbyt krótki czas stosowania danego preparatu, cechy metabolizmu, nieprawidłowe rozpoznanie, jednoczesne stosowanie innych leków, schorzenia współwystępujące.

W psychoterapii poznawczej, pacjent określa cele terapii na pierwszych sesjach. Pozwala to np. śledzić postępy i jej skuteczność. Cele mogą być sformułowane bardziej ogólnie, wówczas trudno jest ocenić skuteczność. Przyczyną może być również zbyt mała intensywność (większość terapeutów zaleca sesje co najmniej raz w tygodniu).

Duże znaczenie ma zgodność oczekiwań pacjenta i terapeuty. Sygnalizuje Pani również określone przekonania, które mogą być przeszkodą, związane z nieufnością i być może- perfekcjonizmem (wspomina Pani np., że usiłuje dobrze wypaść, wystawia Pani sobie oceny:,,nie jestem z siebie zadowolona"). Lęk towarzyszący zmianom, nawet na lepsze- jest naturalny i zrozumiały.

Większość osób odczuwa niepokój związany z wizytą u terapeuty lub lekarza.
Te obawy powinna Pani omówić w sposób otwarty z terapeutą. Przygotowując się do tej rozmowy, może Pani sobie wyobrazić najgorszy możliwy scenariusz takiej rozmowy, a następnie sposób poradzenia sobie. Pomocne może być zapisanie na kartce własnych myśli i obaw z tym związanych.

Myślę, że czas i relacja, jaka w trakcie tych spotkań się nawiązała może stanowić pewną wartość, a trudności można przepracować w trakcie terapii. Wskazana jest  również konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie farmakologiczne. Polecam informacje dostępne w innych wątkach, związane z tym zagadnieniem:

http://portal.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozliwe-jest-wyleczenie-depresji-lub-fobii-tylko-lekami

http://portal.abczdrowie.pl/terapia-poznawczo-behawioralna-depresji

http://portal.abczdrowie.pl/depresja-leczenie

Serdecznie pozdrawiam i życzę szybkiej poprawy samopoczucia