Czy powodem moich wzdęć przy niedowadze może być duża ilość błonnika i zbyt mała podaż wody?

Narzekam na problem dużego wystającego brzucha przy wadze 48.5 kg na 174cm wzrostu. Wydaje się wzdęty. Jem zdrowo, bez słodyczy czy słodkich napojów, jem pełne ziarno, warzywa, owoce, nabiał, chude mięso i piję zieloną herbatę. Jednak muszę wrócić do normalnej wagi bo przez głodówki zaniknęła mi miesiączka. Czy powodem moich wzdęć przy niedowadze może być duża ilość błonnika a zbyt mała podaż wody? Ja mało piję, czy jeśli zwiększę spożycie wody czy ziół np. mięty brzuszek będzie bardziej płaski?

Rzeczywiście w Pani przypadku przyczyną wzdęć może być nadpodaż błonnika pokarmowego w diecie, którego prawidłowe spożycie wynosi od 25 do 40 g dziennie. Nadmierne spożycie błonnika w diecie nie tylko może prowadzić do wzdęć (ale przyczyną wzdęć jest także niewystarczająca ilość błonnika), ale obniża też zdolność organizmu do wchłaniania wielu substancji odżwyczych, a to prowadzi do ukrytego niedożywienia. Ponadto może mieć Pani problem z nieprawidłową mikroflorą przewodu pokarmowego, która produkuje duże ilości gazów. Jest to częstym wynikiem nieprawidłowej diety. Proszę zastosować przez przynajmniej 1 miesiąc preparat probiotyczny, gdyż może on odbudować prawidłową mikroflorę przewodu pokarmowego. No i koniecznie powinna Pani zwiększyć masę ciała i skończyć z głodówkami. Nie ma mniej mądrego sposobu na dbanie o dobrą figurę jak głodówki. Doprowadzają do rozregulowania metabolizmu i wyniszczają organizm. Ażeby utrzymać szczupłą i atrakcyjną sylwetkę należy się prawidłowo odżywiać (odpowiednie ilości właściwych jakościowo produktów) oraz zadbać o aktywność fizyczną. Głodówki mogą się na chwilę wydawać skuteczną metodą na odchudzanie, ale często w takim postępowaniu zamiast tracić tkankę tłuszczową skuteczniej tracimy tkankę mięśniową. Polecam wizytę u dietetyka z analizą składu ciała i wykonaniem badań hormonalnych, połączone z przygotowaniem planu żywieniowego, który pomoże Pani wypracować prawidłowe nawyki żywieniowe.

Dzień dobry,
Pani masa ciała jest niska. Na wzdęcia polecam preparaty tj. Ulgix i Espumisan. Jednak w pierwszej kolejności warto przyjrzeć się diecie. Wzdęcia mogą powodować produkty kiszone, rośliny strączkowe, napoje gazowany oraz zbyt duża zawartość błonnika itp.
Po więcej zasad żywieniowych zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska