Czy powróci mi miesiączka, jeśli zmienię nawyki żywieniowe?

Jestem 16-letnią kobietą o wzroście 168 cm i wadze 58 kg. Na wakacje w roku 2009, 8 lipca trafiłam do Szpitala Zdroje w Szczecinie na Oddział Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej. Pod koniec sierpnia wyszłam stamtąd. Leczyłam się na anoreksję. Moja najmniejsza waga, przy której trafiłam tam, to 41 kg. Dziś jest lepiej, choć raz przybieram na wadze, a raz tracę... niedużo, ale jednak. Przybieram, bo objadam się.

Przez pierwszy miesiąc przebywania w domu było w miarę dobrze (nie przejadałam się, jadłam często, ale w mniejszych ilościach, oczywiście bez żadnych wstrętów do jedzenia, bo jem wszystko, zarówno tłuste jak i słodkie; byłam szczęśliwa, pełna sił i radości do życia, niczym się nie przejmowałam). Później zaczęły się pojawiać problemy (zaparcia, wzdęcia, objadanie się, oczywiście bez wymiotów i bez stosowania żadnych środków przeczyszczających, częste bóle brzucha, żołądka, kolki żołądkowe, bóle głowy, a nawet chwilowe zawroty głowy). Teraz nie mam żadnych wymienionych wyżej dolegliwości oprócz objadania się i puszczania gazów zaczynających się około 30 minut po posiłkach i trwających do następnego dnia.

Jem 2 posiłki dziennie zazwyczaj w dużych ilościach. Kolacje jem rzadko, bo po obżarstwie na obiad nie jestem w stanie nic więcej zjeść. Zdarza się, że ją zjadam, ale to wtedy, gdy się nie przejadam w wielkich ilościach. Dużo wypijam, ponieważ często czuję suchość w ustach i do tego zaczyna mnie boleć głowa. Piję około 5 litrów wody dziennie. Tak poza tym, czuję się dobrze, mam dużo sił, często się śmieję i zrobiłam się znów gadułą. Ale ciągle dręczy mnie problem z okresem. Niby mam objawy, że ma przyjść okres takie, jak: huśtawka nastrojowa, bóle brzucha, bóle pochwy, czasem zawroty głowy, raz na jakiś czas zaczyna wydzielać się śluz. Często bywałam u ginekologa i mówił mi, że powinna już przyjść, lecz ja ciągle jej nie widzę. Piję nawet różne zioła, np.: kwiat ślazu, kwiat jasny, malwę czarną. Czy miesiączka mi powróci? Bardzo proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję!

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

niepokoi mnie Twój sposób odżywiania się. Jedzenie tylko dwa razy dziennie jest niezdrowe i sprzyja również tyciu, organizm stara się magazynować energię w przerwach między posiłkami. Zbyt długie przerwy powodują również, że jesteś głodna i mogą sprzyjać objadaniu się.
Sama piszesz, że gdy jadłaś kilka małych posiłków dziennie, czułaś się dobrze.
Problemy z przewodem pokarmowym mogły pojawić się na skutek jedzenia produktów ciężkostrawnych.
Zalecenia dietetyczne obejmują 5 lekkostrawnych posiłków dziennie. Dieta nie powinna zawierać produktów smażonych, wzdymających (kapusta, fasola), niskotłuszczowych, niewskazane są też zupy mleczne, żółty ser. Mleko może być spożywane w postaci naturalnego jogurtu, kefiru, twarożku.

Twoje problemy trawienne mogą być również skutkiem picia naparów z ziół, które mogą wpływać na pracę jelit. Wskazane jest, abyś nie piła tego typu herbatek.

Wypijasz również zbyt dużo płynów, ich duża objętość może wpływać niekorzystnie na apetyt i jelita, nie powinnaś wypijać więcej niż 2,5-3 l płynów.

Miesiączka powinna wrócić po odzyskaniu prawidłowej masy ciała, czasem jednak trzeba jeszcze poczekać kilka miesięcy.

Z pozdrowieniami