Czy poziom betaHCG 4,99 oznacza ciążę?

Witam.

Kobieta 27 lat. Ostatnio okres miałam 19.12.2009, który wyjątkowo dostałam w 31 dc (mam cykle 28-29). Współżyłam 27.12, 29.12 oraz 02.01.2010. Zrobiłam badanie bhcg (07.01.2010) i otrzymałam wynik 4,99 mlU/ml.

Chciałabym się dowiedzieć czy jest szansa na ciążę i co ten wynik może oznaczać?
Wiem, że badanie zrobiłam za wcześnie, ale potrzebowałam wiedzieć do pracy.

Proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam serdecznie!

Pani wynik testu hormonu hCG z krwi jest na granicy normy. Przyjmuje się, że u kobiety nie będącej w ciąży poziom tego hormonu powinien wynosić mniej niż 5 mIU/ml. Wydaje mi się jednak, że do ewentualnego zapłodnienia w Pani przypadku mogło dojść w pierwszych dniach stycznia, wtedy, gdy miała Pani dni płodne. Natomiast test został przeprowadzony już siódmego stycznia. Wydzielanie hormonu hCG zwiększa się gwałtownie dopiero po zagnieżdżeniu się zarodka w ścianie macicy, czyli około 10 dni po owulacji. Proponuję ponownie wykonać badanie lub test ciążowy, jeżeli miesiączka będzie się spóźniać o kilka dni.

Polecam też artykuł o testach ciążowych na naszym portalu: http://abcantykoncepcja.pl/test-ciazowy-0

Pozdrawiam!