Czy poziom d-dimerów jest odpowiedni?

Witam. Mój problem polega a tym że po zrobieniu pełnej morfologi głównie pod kątem tego że posiadam przebarwienia skórne na nogach w okolicy nad stopą z wstępnych rozmów z lekarzem tworzą się żylaki. Poziom d-dimerow to 1300 poza tym reszta wyników bardzo dobra cholesterol całkowity 140. Dodam że mam mało ruchu w pracy i trochę brzucha oraz biorę noliprel 2.5 mg. Po konsultacji z lekarzem kazał mi powtórzyć badanie za 2 tygodnie. Czy taki poziom d-dimerow jest bezpieczny?

Lek. Jan Bujok Chirurgia

Witam
Osoczowe stężenie d-dimerów jest całkowicie nieswoistym markerem biochemicznym i świadczy jedynie o rozkładzie fibryny (białka tworzącego skrzep w wyniku reakcji polimeryzacji). Podwyższone D-dimery to oznaka zwiększonej aktywności procesów krzepnięcia i fibrynolizy. Dlatego d-dimery pojawiają się w osoczu nie tylko w wyniku powstania zakrzepów w świetle naczyń, ale także po powstaniu siniaka, po stłuczeniach, po urazach, po wzmożonym wysiłku fizycznym, po leczeniu operacyjnym, po drobnych zabiegach. Jeżeli Pan nie zauważył innych objawów na swoim ciele, proszę powtórzyć badanie za 1-2 tygodnie. Część autorów uważa, że niebezpieczna wartość osoczowego stężenia d-dimerów wynosi >6000ng/ml. Podwyższone wyniki badania D-dimeru oraz te będące w zakresie norm mogą wymagać potwierdzenia i powinny skłaniać do wykonania dalszych badań.
Z wyrazami szacunku
Jan Bujok
Chirurg, flebolog, proktolog
Kriocentrum, ul. Wyszyńskiego 103 05-420 Józefów
Tel: +48 22 779 28 21; +48 22 423 01 87; +48 504 171 106