Czy poziom PSA 15,56 oznacza nowotwór?

Mam 49 lat, w czerwcu 2009 poziom PSA wynosił 1,1. 3 tygodnie temu dostałem gorączki i pojawił się problem z oddawaniem moczu. Podejrzewając zapalenie pęcherza, wziąłem lek przeciwgorączkowy, po którym gorączka spadała, oraz witaminę C, dostępne w aptece leki na układ moczowy. Zrobiłem USG, na którym wyszło, że prostata od czerwca powiększyła się z 40 mm do 44 mm. Po 5-ciu dniach bez żadnej poprawy znalazłem sposób na sikanie, polegający na odgięciu penisa w tył do góry, co spowodowało prawie bezbolesne, choć nadal ograniczone wydalanie moczu, ale niemal natychmiast spadła mi temperatura, więc odstawiłem lek, nadal jednak zażywam wszystkie ww. preparaty. Badanie moczu bez zmian, natomiast badanie PSA wykazało poziom 15,56. Od chwili gdy mogę oddawać mocz już niemal normalnie, czyli od 5-go dnia po wystąpieniu dolegliwości, mój stan praktycznie wrócił do normy, natomiast taki poziom PSA spowodował moje ogromne zaniepokojenie. Czy jest możliwe, aby wskutek jakiegoś stanu zapalnego mógł tak wzrosnąć poziom PSA, czy też jest to uznawane za niemożliwe i wyraźnie wskazuje na nowotwór? Wiem, że potwierdzić nowotwór można tylko biopsją, ale czy w przypadku takiego poziomu PSA jest sens ją wykonywać? Będę wdzięczny za w miarę szeroki opis przyczyn które również mogą mieć wpływ na taki poziom PSA, oraz czy np leczenie hormonalne ma szanse powodzenia gdy PSA wynosi powyżej 10.? Pozdrawiam Irek

Lek. Marcin Buczek

Szanowny Panie,

analizując opis Pana sytuacji, najbardziej prawdopodobną przyczyną wzrostu PSA jest zapalenie gruczołu krokowego. Wynik badania PSA powyżej 10 może wskazywać na obecność nowotworu, jednak wzrost PSA o tak dużą wartość w ciągu pół roku raczej tego nie potwierdza.

Przede wszystkim z Pana wypowiedzi wnioskuję, że nie udał się Pan do urologa. Myślę, że jest konieczne, aby znalazł się Pan pod opieką lekarską. Po pierwsze - Pana dolegliwości są bardzo zaawansowane i wymagają mocniejszego leczenia. Po drugie - gdyby po przeleczeniu zapalenia poziom PSA nie chciał się obniżyć, konieczna byłaby dalsza diagnostyka tego problemu.