Czy poziom witaminy B12 jest prawidłowy?

Witam. Wykonałam badanie na poziom witaminy B12 - wynik 288.70 pg.ml (normy 197,00 - 771,00). Ferrytyna 25,24 ( normy 4,63 -204,00). Od miesiąca przyjmuję żelazo. Poziom witaminy B12 jest w normie, ale zastanawiam się czy nie jest jej za mało. Choruję na chorobę trzewną.

Ewa Gonia Dietetyk, Tychy

Za mało. Czytając wyniki prosze kierować się zawsze normą funkcjonalna to znaczy dobry wynik to wskazanie w srodkowej ilości zakresu od -do. Wynik w granicach 500 jest właściwy.
Wit.B12 syntetyzowana jest w jelitach - warto oprócz właściwej diety i suplementacji zadbać o florę bakteryjną jelit.