Czy pozytywny wynik IgG i negatywny IgM może świadczyć o boreliozie?

W IgG Western-Blot P82 i P39 obecne, ogólny wynik pozytywny, IgM wynik negatywny. Czy może to świadczyć o boreliozie czy o jakiejś innej chorobie? Jeśli innej, to o jakiej? Chora osoba miała stwierdzoną rwę kulszową rok temu, ale żadne leki, nawet sterydowe nie pomogły, zabiegi w sanatorium też. Utrzymuje się nadal ból promieniujący pod stopy, zwłaszcza lewą, w pachwinie, łaskotanie, mrowienie łydek, a także ból lewego kolana. Rezonans i tomograf oraz badanie usg nóg i przepływu naczyń nie wykazało nieprawidłowości. Dolegliwości nasilają się podczas chodzenia. Jest mała przepuklina jądra miażdżystego, ale lekarz stwierdził, że to nie ma nic wspólnego. Około 2 lata temu chory cierpiał na silne bóle głowy, teraz to trochę ustąpiło. Nie wiemy, do kogo się zwrócić, bo lekarze odbijają nas jeden do drugiego jak piłeczkę pingpongową, a wiem, że to normalne nie jest. Nie wiemy, gdzie szukać przyczyny, co jest nie tak. Proszę o odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Pozytywny wynik badania Western-Blot w kierunku przeciwciał w klasie IgG - wskazuje na to, że pacjent miał kontakt (przechorował?) z wykazanymi antygenami bakterii Borrellia sp. Negatywny wynik ujemny wskazuje, że aktualnie nie przechodzi on ostrej infekcji. Wynik ten pozwala przy opisywanych dolegliwościach i wykluczeniu innych przyczyn, z dużą dozą prawdopodobieństwa rozpoznać boreliozę późną i wdrożyć leczenie.

Proponuję zgłosić się z wynikiem do lekarza kierującego, który albo samodzielnie rozpocznie leczenie albo skieruje pacjenta do poradni chorób zakaźnych.

Proszę być dobrej myśli.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.